piątek, 4 lipca 2008

Siedem zasad Huny

W połowie dwudziestego wieku, wśród kahunów (anglojęzycznych) podjęto próbę odbudowy tradycji Huny. Po skończonych obradach przyjęto tylko:

1. Siedem zasad Huny - przedstawione poniżej (własna interpretacja).
2. ALOHA miłość i harmonia jest najważniejsza ze wszystkich.
3. Człowiek posiada niższe, średnie i wyższe Ja.

Zasady Huny
1. IKE – w hawajskim języku oznacza pierwszą zasadę, tłumacząc „Świat jest jaki myślisz, że jest”. Innymi słowy dwóch ludzi żyjących w tym samym otoczeniu może dostrzegać, doświadczać zupełnych przeciwieństw. Z pewnością spotkałeś w swoim życiu osobę, która ciągle narzeka, wiecznie jest nie zadowolona, ma pretensje do wszystkich. Manipulacje czynnikami zewnętrznymi tego człowieka spowodują pojawienie się tylko nowych problemów, patrz prawo zgodności („Odrodzenie Feniksa”). W osiąganiu naszych zamierzeń kluczem jest wiara. Ludzie modląc się o spełnienie marzeń życzą sobie lub pokornie proszą – takie modlitwy rzadko przynoszą sukces. Pamiętaj, Ty jesteś kreatorem swojej rzeczywistości i świata! Odpowiedz sobie na pytanie: Co chciałbym osiągnąć?

2. KALA – druga zasada mówi „Nie ma żadnych granic”. Wszechświat jest nieskończony i posiada nieograniczone możliwości. Natomiast by czegoś dokonać musimy wiedzieć jak to zrobić, by wiedzieć jak wykonać dany proces trzeba go zakończyć (poznać). Kala oznacza również wybaczanie, uwolnienie stwarzające swobodny przepływ energii w kierunku nas i celów. Zapamiętaj, by poznać coś musisz rozszerzyć swoją świadomość. Bardzo często nauka stwarza teorie, udowadnia, ale dużo później proces zmiany nazw, terminów czy podjęcia nowych badań stwarza niechęć. Uwierz, że za czarnymi nieodkrytymi drzwiami, mogą pojawić się kolejne wymagające naszej inwestycji czasowej, umysłowej i fizycznej. Odpowiedz sobie na pytanie: Od czego muszę się uwolnić?

3. MAIKA – oznacza „Energia podążą za uwagą”. Dzięki świadomości i wolnej woli, Twoja podświadomość potrafi kierować subtelną energią, która nas otacza. Świat zbudowany jest z energii, w poszczególnych formach przejawia się jako odmienna gęstość lub wibracja. Skupiając uwagę na danej rzeczy przyciągasz ją do swojego życia. Ważne by wiedzieć, że wszechświat nie ocenia czy nasz cel (obiekt pożądania) jest pozytywny czy negatywny. Dostaniesz wszystko czym jesteś przez większość czasu. Odpowiedz sobie na pytanie: Jak poczuję się, gdy osiągnę swoje cele?

4. MANAWA – mówi „Moment siły jest teraz”. Jedyny czas jaki istnieje jest właśnie w tej chwili. Rozpamiętywanie (roztrząsanie, myślenie, mówienie) o swoich porażkach powstrzymuje Cię przed przyszłą pozytywną zmianą. Wszystko manifestuje się przez działanie w chwili obecnej. Uwalniając się od negatywnych myśli, obciążeń z przeszłości kierujesz coraz więcej skupienia (energii) na chwili obecnej, co oczywiście owocuje szybszą materializacją celu w rzeczywistości. Odpowiedz sobie na pytanie: Co mogę teraz zrobić, by osiągnąć to co chcę?

5. ALOHA - to podstawowe słowo oznaczające „Przebywać z kimś i być szczęśliwym”. Ktoś powiedział, że miłość jest ulotna, ja mówię, że „kochać” to czasownik w czasie teraźniejszym. Zastanów się kto ma rację? Emanując rzeczywistą miłością nie oczekujesz, nie oceniasz, nie wymagasz, akceptujesz drugiego człowieka takim jakim jest w rzeczywistości. Ilu z nas mówi: „Będę Cię kochał jeśli…”, ”Pokocham Cię gdy…”. Świat istnieje dzięki miłości i jest jego wyrazem. Odpowiedz sobie na pytanie: Jak bardzo kocham siebie? Im bardziej jesteś radosny względem rzeczy, które posiadasz tym szybciej potrafisz je zmieniać. Przyciągania obfitości z obawy przez biedą, potrzeba ciszy spowodowana hałasem wzmacnia tylko Twoje braki. Pomyślność, szczęście, radość przejawia się w życiu za pomocą miłowania (pielęgnowania) w Sobie pomyślności, szczęścia, pokoju. Szukając powodów radości poza sobą uzależniasz się jak narkoman od kolejnej porcji, mając świadomość stopniowego zwiększania się apetytu.

6. MANA – „Cała moc pochodzi z wnętrzna”. Nie istnieje siła, energia, byt kierujący naszym losem, myśleniem. Ludzie szukają miłości, radości, siły, Boga poza samym sobą, a Bóg nie działa ponad nami, ale poprzez nas. Wszystko istnieje dzięki własnej mocy, potencjałowi by istnieć. Pewien mistrz duchowy powiedział: „Wszystko co czyni Bóg, służy dobrobytowi świata”. Świat jest przejawem Boga bo stwórca i stworzenie nie różnią się od siebie. Nie należy czcić Boga dla spełnienia ziemskich pragnień, powinnyśmy się modlić do Boga, aby go zdobyć.” Zasada MANA powiada, że mając silne marzenie posiadasz moc urzeczywistnienia tego w prawdę. Odpowiedz sobie na pytanie: W jaki sposób mogę być bardziej odpowiedzialny?

7. PONO – „Efektywność jest miarą prawdy”. Jeśli coś działa jest tym co ważne, z kolei gdy coś nie działa, spróbuj czegoś innego. Zmieniając plan sprawdzaj rezultaty, bo liczą się wyniki. Czasem wydaję się nam, że tak wszędzie propagowana technika (metoda) okazuję się zbawienna dla wszystkich, oprócz Ciebie. Odpuść sobie, widocznie tak naprawdę jej nie potrzebujesz lub oczekuj najlepszego. Odpowiedz sobie na pytanie: Na ile sposobów mogę polepszyć (zmienić) swoją sytuację?

Jesteś tym, za kogo sam się uważasz
Twoje nastawienie wpływa i ogranicza możliwości głębokiego doświadczania. Podpisując ten długo oczekiwany kontrakt czujesz się przepełniony energią, emocje są pełne miłości i błogości jesteś panem siebie i otoczenia. Celem rozwoju osobistego oraz duchowego jest osiągnięcie stanu pełnej miłości, błogości, światłości, ufności, ciepła, pełni, wdzięczności, zadowolenia. Już wiesz, że momentem siły jest czas obecny, skupiając się na tej chwili czujesz się dobrze, bo Twoje myśli wędrują za tymi pięknymi zdaniami. Ból głowy odszedł, krzyki umilkły jesteś tylko Ty i cicho recytowane słowa.
Chcielibyśmy się tak czuć stale, ale w naszej kulturze przywykliśmy do nastawienia cierpiętniczego i powszechnego czarnowidztwa. Odkryłem całkiem niedawno, że ludzie osiągając pewien stopień rozwoju, podświadomie oczekują: „nie może być tak dobrze, wygodnie, spokojnie, jestem ciekaw kiedy wydarzy się coś złego”. Zawsze gdy medytuje lub siedzę spokojnie w ciszy podchodzi moja małżonka mówiąc: „Ty nie możesz być taki spokojny bardzo mnie to denerwuję, rusz się, powiedz coś!” Sprawdza się tutaj zasada IKE - cokolwiek zewnętrznego powoduje pojawienie się negatywnych emocji w nas samych - to brak takiej samej lub przeciwstawnej cechy w nas. Denerwuję Cię ten brud na Ziemi? Nieciekawi i małostkowi ludzie powodują wzrost adrenaliny? Zauważyłeś drażniące cechy u swojego współmałżonka? Wykorzystując zasadę MANAWA oraz MAIKA, popracuj z afirmacją „Ja zasługuję na miłość i bezpieczeństwo”. Tylko dwadzieścia jeden dni wystarczy by pozwolić sobie odczuć bezpieczeństwo i zezwolić podświadomości na dopuszczenie prawdziwej miłości do swojego życia. Decydując o tym, co chcesz robić w życiu podświadomie nakreśliłeś również swoje granice. Pamiętaj, że nasza wizja jest uzależniona od dwóch czynników:
- siły i ambicji lidera, za którym podążamy (naśladujemy);
- poziomu naszego wizerunku własnego (czyli jak bardzo wierzymy i ufamy sobie).
Zgodnie z drugą zasadą KALA - nasze możliwości są nieograniczone. Celuj wysoko inaczej patrząc w płot wylądujesz w kałuży. Brian Tracy powtarza niemal fanatycznie „Jeśli coś ma być, musi to wyjść od Ciebie”. Zasada MANA pokazuje, że wszyscy czołowi liderzy, przedsiębiorcy, artyści swoje sukcesy zawdzięczają wierze w swoje możliwości i kreatywność.

Zakończenie
Artykuł chciałbym zakończyć tym pięknym „Hymnem Miłości” autorstwa św. Pawła z Tarsu. „Gdybym mówił językami ludzi i aniołów, a miłości bym nie miał, stałbym się jak miedź brzęcząca albo cymbał brzmiący. Gdybym też miał dar prorokowania i znał wszystkie tajemnice, i posiadał wszelką wiedzę, i wszelką [możliwą] wiarę, tak iżbym góry przenosił. a miłości bym nie miał, byłbym niczym. I gdybym rozdał na jałmużnę całą majętność moją, a ciało wystawił na spalenie, lecz miłości bym nie miał, nic bym nie zyskał. Miłość cierpliwa jest, łaskawa jest. Miłość nie zazdrości, nie szuka poklasku, nie unosi się pychą; nie dopuszcza się bezwstydu, nie szuka swego, nie unosi się gniewem, nie pamięta złego; nie cieszy się z niesprawiedliwości, lecz współweseli się z prawdą.
Wszystko znosi, wszystkiemu wierzy, we wszystkim pokłada nadzieję, wszystko przetrzyma.” (1Kor, 13)
P.S. Użyto podstaw do określenia zasad Huny Sergego Kahili Kinga ze strony: http://www.huna.org/html/sandp.html

-- Więcej artykułów na stronie autora:
CentrumRozwoju.pl

Artykuł pobrany z serwisu Artelis.pl
Autorem jest Nikodem Marszałek

Brak komentarzy: